Typy worków do odkurzaczy

Większość odkurzaczy w naszych domach posiada wymienny worek, w którym zbiera się brud i kurz.

Kiedy worek się zapełnia należy go wymienić, odkurzacze oczywiście posiadają worki w różnych rozmiarach, dlatego należy wybrać worek odpowiedni dla naszego modelu odkurzacza. Oczywiście dostępnych jest wiele zamienników, worków uniwersalnych, które będą pasowały do odkurzaczy różnych producentów, dlatego możemy często wybrać niedrogie worki, które spełnią nasze oczekiwania.

Typy worków do odkurzaczy

Jakie właściwości powinny posiadać worki do odkurzaczy?

Worek powinien posiadać odpowiednią wielkość, aby dobrze mieścił się w komorze, wraz z ilością kurzu, pyłu będzie się powiększał, dlatego jego wielkość musi być odpowiednia dla komory odkurzacza. Oczywiście możemy wybrać worki papierowe, w przypadku jeżeli dużo odkurzamy może być to dobry pomysł ze względu na ich niską cenę. Jeżeli poszukujemy worków, które mają być wytrzymałe, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie worek syntetyczny. Mogą być to także worki wykonane ze specjalnych włókien, które będą filtrowały odpady, które znajdują się w odkurzaczu, dzięki czemu uniemożliwimy wydostanie się roztoczy, pleśni czy też różnych alergenów. Z pewnością na jakość worków należy zwrócić uwagę jeżeli jesteśmy alergikami, czy też osoby, które są uczulone na kurz.

Wysokiej jakości worki syntetyczne posiadają najczęściej trzy lub cztery warstwy, które mogą dobrze odfiltrować nawet bardzo małe drobiny kurzu, zaletą worków syntetycznych jest ich elastyczność, są najbardziej pojemne. Dodatkowo umożliwiają także lepszy przepływ powietrza, dzięki czemu odkurzacz ma większą moc, silnik jest mniej obciążony. Zatem używanie wysokiej jakości worków może zwiększyć żywotność naszego odkurzacza. Naturalnie powinniśmy zwrócić także uwagę na filtry, w każdym odkurzaczu powinien znajdować się filtr HEPA, który będzie usuwał resztki zanieczyszczeń przepuszczonych przez worek.

Możemy zakupić worki do dowolnego modelu odkurzacza, produkty oryginalne oraz tańsze zamienniki. Przykładowo będą to worki do odkurzacza Biedronka, do różnych modeli oraz wersji. Czasem worki pasują do odkurzaczy innych producentów, możemy zastosować także niekiedy worki uniwersalne.