Ile rozkłada się plastikowa butelka? Sprawdź i dowiedz się jak chronić środowisko naturalne!

Ekologia i plastikowe butelki nie idą w parze. Na szczęście świadomość ekologiczna konsumentów rośnie i coraz częściej wybieramy rozwiązania przyjazne środowisku. Ile lat rozkłada się plastik? Jak się od niego uwolnić?

Jak długo rozkłada się plastik? Ile lat rozkłada się butelka plastikowa? – coraz częściej zadajemy sobie te pytania. Odpowiedź może być zaskakująca. W zależności od specyfiki odpadów z tworzyw sztucznych rozkładają się one od 100 do nawet… 1000 lat. Co ciekawe, najdłużej może rozkładać się plastikowa butelka PET.

Jak długo rozkładają się odpady?

Czas rozkładania się śmieci może być bardzo różny. Jak można się domyślić, najkrótszy jest w przypadku bioodpadów, czyli m.in. odpadów zielonych takich jak trawa, gałęzie, liście czy kwiaty i wynosi od 2 do 5 tygodni.

Nieco dłużej rozkłada się papier choć w tym przypadku również wiele zależy od jego rodzaju. O ile zwykła gazeta rozłoży się już po ok. 6 tygodniach, bilet komunikacji miejskiej będzie potrzebował 3 miesięcy, a karton po mleku 5 lat!

Tempo rozkładania się metali zależy od pierwiastka lub stopu i może się wahać od 10 do 200 lat. Puszka aluminiowa rozkłada się ok. 150-200 lat zaś puszka po konserwie 80 lat. Metale szlachetne takie jak złoto lub srebro nie rozkładają się wcale.

Wreszcie, tworzywo sztuczne takie jak plastik potrzebuje do rozkładu od 100 aż do 1000 lat. O ile opona ulega rozkładowi w ciągu ok. 50-80 lat, o tyle popularna torebka foliowa potrzebuje aż 300-400. Niechlubną rekordzistką jest tutaj… butelka PET, która rozkłada się nawet do 1000 lat.

Dłużej od plastiku rozkłada się tylko szkło jednak nie stanowi ono zagrożenia dla środowiska naturalnego, ponieważ nie jest toksyczne ani szkodliwe. Zupełnie inaczej jest w przypadku plastiku. Co więc zrobić, by używać go jak najmniej?

Woda filtrowana – ekologiczne i tanie rozwiązanie!

Butelki plastikowe rzadko trafiają do recyclingu. Jak się okazuje, dotyczy to zaledwie ok. 27 proc. odpadów. Tworzywa sztuczne stanowią duży problem dla środowiska, ponieważ zatruwają nie tylko morza i oceany, ale także gleby i powietrze. Szczególnie niebezpieczny jest mikroplastik, który znajduje się m.in. w organizmach istot morskich, wydziela się podczas prania odzieży z polaru, wietrzeje na powietrzu i jest wdychany przez ludzi i zwierzęta.

By zminimalizować ilość generowanych odpadów z plastiku warto sięgnąć po dzbanki z filtrem, filtry przepływowe i butelki filtrujące. Butelka filtrująca nadaje się do wielokrotnego użytku i może nam służyć wiele miesięcy a nawet lat, a mniejsze zużycie plastiku odczuwalne jest już po kilku dniach! Więcej informacji o butelkach filtrujących znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.

Co więcej, wykonana jest z tworzywa sztucznego pozbawionego bisfenolu A (BPA) i jest bezpieczna dla zdrowia co potwierdzają liczne badania i uzyskiwane certyfikaty. Ponadto, pozwala sporo zaoszczędzić. Zamiast kupować wodę butelkowaną wystarczy, że nalejemy do butelki wodę prosto z kranu!