Gdzie sprawdzą się stalowe schody zewnętrzne?

Schody zewnętrzne wykonuje się z różnych materiałów. Może to być beton, drewno, metal, albo wzmocnione tworzywa sztuczne. Jeśli chodzi o schody zewnętrzne ze stali, te znajdują wiele zastosowań zarówno przy obiektach prywatnych, jak i przy budynkach użyteczności publicznej.

Metalowe schody zewnętrzne i ich zalety

Schody z metalu spotyka się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, choć faktem jest, że w obiektach mieszkalnych częściej mamy do czynienia ze schodami metalowo-drewnianymi, aniżeli w całości wykonanymi z metalu. Dlaczego? Ponieważ stąpanie bosą stopą po stalowych stopniach nie jest szczególnie miłym doznaniem, poza tym metalowe stopnie trudno nazwać dekoracyjnym elementem pomieszczenia. Tymczasem schody w domu powinny być jednocześnie wygodne, bezpieczne i efektowne, a przy tym dostosowane do wyglądu wnętrza.

Schody ze stali znacznie lepiej sprawdzą się na zewnątrz, zwłaszcza wtedy, gdy nie prowadzą do wejścia głównego, a znajdują się z boku, albo z tyłu budynku. Ich największą zaletą jest wysoka trwałość. Dobrze wykonane i zabezpieczone przed korozją schody zewnętrzne pozostają odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Świetnie znoszą deszcz, znaczne nasłonecznienie, a także ujemne temperatury. Poza tym wykazują wysoką odporność na powstawanie uszkodzeń mechanicznych. Takie schody znacznie trudniej odkształcić i zarysować, aniżeli konstrukcje wykonane z drewna i tworzyw sztucznych.

Schody zewnętrzne ze stali przy budynkach jednorodzinnych

Schody stalowe, mimo zastosowanego materiału, posiadają lekką w formie konstrukcję. Oczywiście wiele zależy tu od wybranego modelu, ale faktem jest, że schody, które spotykamy na tyłach budynków mieszkalnych, zazwyczaj mają prostą formę, nie są zbyt szerokie i nie posiadają podstopnic. Wszystko dlatego, że prowadzą do wejść bocznych, a tym samym są użytkowane znacznie rzadziej, aniżeli schody usytuowane przed głównym wejściem do budynku.

Schody metalowe zewnętrzne – zastosowania

Schody stalowe ze stopniami z metalowych kratownic albo wzmocnionego tworzywa sztucznego doskonale zastępują drabinę, która wcześniej stanowiła jedyną możliwość dotarcia na strych. W starszych budynkach często spotykamy się z sytuacją, że wejście na strych znajduje się na zewnątrz budynku, najczęściej w ścianie szczytowej. Aby móc z niego korzystać, do otworu drzwiowego przystawiano drabinę. Oczywiście nie było to rozwiązanie komfortowe, ale dzięki schodom metalowym problem z utrudnionym dostępem do pomieszczeń strychowych udaje się rozwiązać.

Schody zewnętrzne metalowe można zastosować także na tyłach budynku, zwłaszcza jeśli chcemy wykonać bezpośrednie zejście z balkonu lub wysokiego tarasu do ogrodu. Takie zejście sprawdzi się zwłaszcza latem, gdy chętnie spędzamy czas w ogrodzie i nie chcemy, by schodzenie na dół każdorazowo wiązało się z koniecznością wędrowania przez cały dom w kierunku drzwi głównych.

Schody ze stali sprawdzą się również bezpośrednio w ogrodzie, zwłaszcza jeśli teren został ukształtowany na więcej niż jednym poziomie. Ogród wielopoziomowy wygląda bardzo atrakcyjnie, ale poruszanie się po nim wymaga zastosowania praktycznych rozwiązań, a takim niewątpliwie są schody zewnętrzne z metalu, które łączą ścieżki brukowe wykonane na różnych poziomach.