Do czego wykorzystuje się kultywator

Kultywator to jedno z najważniejszych narzędzi rolniczych, służy do prac związanych z przygotowaniem gleby pod wysiew.

Jest to sprzęt podłączony do ciągnika, który może dzięki różnym zębom poruszać wierzchnią warstwę gleby. Możemy regulować wysokość zanurzenia zębów, dostosowywać różne redlice w zależności od rodzaju gleby czy też typu wykonywanych prac. Możemy dobrać różne czesci do kultywatorów (https://www.futurefarm24.pl/47-czesci-do-kultywatorow), mogą być to także redlice skrzydełkowe, zęby sprężyste, czy też odkładnice.

Do czego wykorzystuje się kultywator

Usuwanie chwastów i przygotowanie gleby

Kultywator spulchniania glebę oraz miesza wierzchnią warstwę, może usuwać korzenie, rozbija grudki oraz napowietrza. Dzięki temu może wyeliminować chwasty, które są trudne do usunięcia za pomocą herbicydów. Dodatkowo będzie przerabiał resztki pożniwne, oczyści odpowiednio pole przygotowując je do sadzenia. Kultywator wyrównuje także powierzchnię, co jest istotne z punktu widzenia zbiorów. Przygotujemy pole pod zbiór za pomocą kombajnu. Kultywatory mogą być używane także podczas wzrostu roślin, możemy ustawić zęby w taki sposób, aby ominąć rośliny uprawne, natomiast pozbyć się chwastów. Jest to bardzo szybki sposób na oczyszczenie pola z każdego typu roślin niepożądanych.

Kultywator pozwala na przygotowanie dużych obszarów w krótkim czasie, możemy wykorzystać różnego rodzaju zęby czy też kultywatory talerzowe. Dużą zaletą kultywatora jest łatwa regulacja wysokości za pomocą podnośnika hydraulicznego w ciągniku. Kultywatory mają ze zdanie prace na powierzchni gleby, w odróżnieniu od pługów, które przewracają glebę z większej głębokości. Dostępne są także kultywatory dla ogrodnictwa, są one mniejsze, są to urządzenia wielkości nieco większej od kosiarki, które możemy stosować do przygotowania gleby pod kwiaty czy też warzywa w naszym przydomowym ogrodzie.

Kultywatory rolnicze mogą wykorzystać różnego rodzaju zęby, redlice, słupice czy też elementy, które odkładają glebę, mogą być to także małe lemiesze. Możemy wybrać bardzo wiele różnego rodzaju podzespołów, będzie to także grządziel uniwersalna czy też gęsiastopa. Dzięki temu łatwiej wykonamy wiele prac polowych związanych z przygotowaniem pod zasiew.