Uprawa roślin i zbóż to podstawa współczesnego rolnictwa.
W zależności od profilu gospodarstwa, na jego polach można znaleźć bardzo wiele różnych roślin, do grona których zalicza się między innymi rzepak. Wytwarza się z niego olej oraz wiele innych przydatnych produktów. Rzepak ozimy jest rośliną narażoną na różne niekorzystne czynniki. Wśród nich znajdują się chwasty czy też samosiewy zbóż. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat takich zagrożeń oraz sposobów walki z nimi. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie wysokich plonów bez żadnych dużych strat.
Podstawowe informacje na temat samosiewów zbóż
Rzepak ozimy jest zwykle uprawiany na polach, na których wcześniej były uprawiane inne zboża. W związku z tym wśród chwastów i szkodliwych roślin znajdują się samosiewy uprawianych wcześniej zbóż. Wpływają one negatywnie na plony, ponieważ konkurują z rzepakiem pobierając wodę i składniki odżywcze z gleby. Przyczyniają się więc do spowolnienia rozwoju rzepaku, a to z kolei sprawia, że zbiory mogą być mniejsze niż spodziewane. Warto więc zastosować jakieś środki zaradcze.
Do grona najgroźniejszych samosiewów zbóż wpływających negatywnie na plony rzepaku, zaliczaja się przede wszystkim jęczmień i żyto. Siewki takich zbóż są w stanie osiągnąć zaawansowane stadium rozwoju i pobierać sporą ilość wody oraz składników odżywczych. Problemy z takimi samosiewami zwiększają się szczególnie w miejscach, w których rezygnuje się z uprawek po żniwach, które są dość skutecznym sposobem na walkę z takimi chwastami.
Na szczęście samosiewy zbóż w rzepaku można skutecznie likwidować wykorzystując specjalne preparaty. Hamują one rozwój takich roślin i jednocześnie nie wpływają negatywnie na sam rzepak. Wiele takich preparatów można kupić w polskich sklepach stacjonarnych i internetowych. Fachowcy zatrudnieni w takich sklepach chętnie udzielają porad dotyczących wyboru najskuteczniejszej metody walki z samosiewami zbóż w rzepaku.